TÜRKİYE’DE YENİ YIL İTABARİYLE ELEKTİRK KULLANIM ORANI ARTTI!

TÜRKİYE'DE YENİ YIL İTABARİYLE ELEKTİRK KULLANIM ORANI ARTTI!
TÜRKİYE'DE YENİ YIL İTABARİYLE ELEKTİRK KULLANIM ORANI ARTTI!
Abone Ol
Daha Fazla

Türkiye elektirk tüketimi yeni yılda oldukça arttı. İstatiklere göre yeni yılda 2021 yılına göre yüzde 7’lik bir artış yaşandı.

 

Türkiye’de geçen yıla göre daha sert geçen kış ayları ve soğuk havaların etkisiyle elektrik tüketiminde artış görülüyor. Bu dönemde şiddetli kar yağışının konutlarda ısınma ihtiyacını artırması ve evlerde geçirilen vaktin artması elektrik ve doğalgaz tüketimine yansıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 1 milyar 11 milyon 172 bin kilovatsaatle 18 Ocak’ta, en düşük tüketim ise 755 milyon 89 bin kilovatsaatle 1 Ocak’ta gerçekleşti.

OCAK İSTATİKLERİNE GÖRE ELEKTİRK TÜKETİMİ 28.6 MİLYAR KİLOVATSAATE YÜKSELTTİ

Elektrik tüketimi, ocakta yıllık bazda yüzde 7,05 artarak 28 milyar 602 milyon 195 bin kilovatsaate yükselirken, üretim de yüzde 6,48 artarak 28 milyar 556 milyon 75 bin kilovatsaat oldu.

YÜZDE 16,4’Ü HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNDEN

Bu dönemde, elektrik üretiminin yüzde 16,4’ü hidroelektrik santrallerinden, yüzde 26,6’sı doğalgaz santrallerinden, yüzde 16,2’si ise yerli kömür santrallerinden sağlandı.

Üretimde rüzgar enerjisinin payı yüzde 10,8, ithal kömür santrallerinin payı ise yüzde 21 olarak kayıtlara geçti. Geri kalan üretim ise jeotermal, güneş, fuel-oil ve biyokütle kaynaklarından elde edildi.

ELEKTİRK İTHALATI 6 KAT ARTTI 

Türkiye’nin elektrik ithalatı, bu dönemde geçen yılın aynı ayına kıyasla 6 kattan fazla artarak 65 milyon 624 bin kilovatsaatten 471 milyon 688 bin kilovatsaate yükseldi.

 İHRACAT YÜZDE 159 YÜKSELDİ

Söz konusu ayda, elektrik ihracatı ise yüzde 159 artarak 425 milyon 317 bin kilovatsaat oldu. Geçen yılın ocak ayında 164 milyon 259 bin kilovatsaat elektrik ihracatı yapılmıştı.

Kaynak: ensonhaber.com 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN DERDİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin