PROBİYOTİK EKSİĞKLİĞİ NEDİR?

PROBİYOTİK EKSİĞKLİĞİ NEDİR?
PROBİYOTİK EKSİĞKLİĞİ NEDİR?
Abone Ol
Daha Fazla

 

PREBİYOTİK NEDİR?

Probiyotikler, sindirim sistemi için önemli olan canlı bakteriler ve mayalardır. İnsan vücudu, hem faydalı hem de zararlı olan bakterilerle doludur. Bu bakteriler arasında probiyotikler genellikle, “iyi” veya “yararlı” bakteriler olarak adlandırılırlar, çünkü bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olurlar.

Probiyotikler, supplement piyasasında probiyotik kapsül, probiyotik tablet ve probiyotik şase şeklinde bulunabilir. Probiyotik takviyeler halk arasında probiyotik hap gibi kullanımlara da sahiptir. hap olarak bahsedilen takviye formu aslında tabletlerdir. Doğal olarak probiyotik içeren besinler arasında ise yoğurt, kefir vb. gibi bazı süt ürünleri yer almaktadır. Doktorlar genellikle sindirim problemlerine yardımcı olmaları için probiyotik tüketimini önermektedirler. 

PROBİYOTİK EKSİKLİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

Probiyotiklerin, bağışıklığı güçlendirmeden kanser riskini azaltmaya kadar sağlığa katkıları tartışılmaz. Peki vücutta azalması hangi belirtiler görünür? Bağırsaklarımızdan başlamaküzere olmak üzere tüm vücudumuzda trilyonlarca bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin büyük bir kısmı dost bakteriler yani probiyotiklerdir. Tabii ki bağırsak florasında zararlı bakteriler de yer almaktadır. Bu denge hayati öneme sahiptir. Bazı yanlış yaşam ve beslenme alışkanlıkları bu dengenin bozulmasına neden olur.

DOĞAL KAYNAK OLARAK KULLANMAMIZ GEREKENLER!

Ev turşusu, ev yoğurdu, süzme peynir, boza, kefir,Tarhana, sirke, salamura yiyecekler probiyotik içeren doğal gıdalardır. Günümüzde ise lif, antioksidan, Omega 3 miktarı oldukça düşük; yabancı kimyasallardan zengin bir diyet söz konusudur. Gıda teknolojisi yiyeceklerdeki yararlı ve canlı mikroorganizmaları (probiyotik) ortadan kaldırıcı işlev görmektedir. Pastörizasyon işlemi gıdalardaki (süt, meyve suyu, yoğurt) probiyotik bakterileri büyük ölçüde ortadan kaldırır, bu tür gıdaların probiyotik etkisi sınırlıdır.

SALATALIKLARINIZDA SİRKE KULLANMANIZ ŞART

Günde mutlaka 2-3 porsiyon yoğurt, cacık ve ayran gibi besinleri beslenmenize ekleyin. Eğer ihtiyacınız daha fazla probiyotik ise günde 1 porsiyon probiyotikli yoğurt ve ya kefir de ilave edebilirsiniz. Salatalarınızda mutlaka sirke kullanın. Prebiyotik olarak mutlaka lif tüketiminizi arttırın, haftada en az 2 porsiyon kurubaklagil tüketin. Besinler yoluyla alınabilen probiyotiklerin vücudumuzdaki etkilerinin görülebilmesi için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ

 

Günümüzde lif, antioksidan, Omega 3 miktarı oldukça düşük; yabancı kimyasallardan zengin bir diyet söz konusudur. Gıda teknolojisi yiyeceklerdeki yararlı ve canlı mikroorganizmaları (probiyotik) ortadan kaldırıcı işlev görmektedir. Probiyotik eksikliği bağırsak sisteminde ortaya çıkan gaz, kabızlık, ishal, şişkinlik hissi, mantar enfeksiyonları, egzama, yorgunluk gibi sorunlara yol açar. Bu eksikliği giderebilmek için, günlük beslenmemizde daha çok probiyotik ve prebiyotik besinlere yer vermemiz gerekir.

 

FAYDALARI NELERDİR?

  • Bağırsak florasının en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.Antibiyotikle ilişkili ishal ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi çeşitli sindirim sorunlarına karşı etkilidir.
  • Birçok hastalığın önde gelen nedenlerinden biri olan sistemik iltihabı azaltabilir.
  • Lactobacillus helveticus ve Bifidobacterium longum probiyotik suşları, klinik depresyonu olan kişilerde anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltabilir.
  • LDL (kötü) kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enfeksiyon riskinin azalmasına yardımcı olur.Akne, rozasea ve egzama gibi cilt rahatsızlıkların tedavilerine yardımcı olur.

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN DERDİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin