Kovid-19 aşıları tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor mu?

kovid-19-asilari-tup-bebek-tedavisini-olumsuz-etkiliyor-mu-QrYG94MG.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Covid-19 aşılarının tüp bebek tedavisine olumsuz etkisi olmadığını belirten OMÜ Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu ve Kadın Doğum Uzmanı Doç.Dr. Güven, “Şu an mRNA ve inaktif aşılar var. Gönül rahatlığı ile şunu söyleyebiliriz; tüp bebek tedavisi, aşılama tedavisi gibi bazı tedavilere ihtiyaç duyulduğunda öncesinde veya sonrasında aşı olabilirler. Her tür aşıyı güvenli bir şekilde uygulayabilirler. Tedavilerine ve kendilerine hiçbir sıkıntısı olmaz. Aşı; alerji, kaşıntı ve kol ağrısı gibi belirtiler dışında hiçbir sıkıntı oluşturmuyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi; çok yoğun bir hasta popülasyonuna sahip, birçok hastamız tedavi öncesinde veya sonrasında aşılarını uyguladı. Hiçbir yan etki görmedik. Kendi kliniğimize gelen hastalara baktığımız zaman aşıdan sonra sperm ve yumurta kalitesine kötü hiçbir etkisini görmedik. Aşıların çocuk sahibi olmak üzerine hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Sperm ve yumurta kalitesini değiştirmemektedir. Aşı yaptırmış hastalarımızda tüp bebek tedavisi uyguladık. Bu tedavilerde gebelikler oldu ve sağlıklı bir şekilde de gebelikleri devam ediyor. Aşı olup gebe kalıp gebeliğini takip ettiğimiz birçok hastamız var” diye konuştu.

‘İlk 12 hafta aşı yapılmasını önermiyoruz’

Gebelerde özellikle ilk 12 hafta aşı yapılmaması gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Güven, “Gebe takibinde hassas bir dönem vardır. Mecbur kalınmadığı sürece ilk 12 hafta gebelere sadece aşı değil, herhangi bir girişimde bulunmuyoruz. Bu dönemde düşükler ve bazı komplikasyonlar rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. İlk 12 hafta aşı yapılmasın, 12’nci haftadan sonra gebeliğin her döneminde her iki tür aşı da yapılabilir. 35-40 bin gebe üzerinde yapılan testler var ve bu testler sonucunda gebelerde sorun oluşturabilecek bir semptoma rastlanılmadı. İki tür aşı da ilk 12 hafta dışında rahatlıkla yaptırılabilir” dedi.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN DERDİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin