ZEYDANLI “BİTKİLERİ KURAK YERDEN TAŞIYALIM” AÇIKLAMASINDA BULUNDU

bitkileri-kurak-yerden-tasiyalim-59MnpQxJ.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

ÖNDER YILMAZ Ankara – Zeydanlı, TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda şunları söyledi:
“Artık, ağaçtan çok, birçok bölgede -özellikle kurak bölgelerde- bitki örtüsünü ve toprağı korumaya yönelmemiz lazım. Yani ağaçlandırma yapıyoruz burası zarar görmüş bozulmuş diye, aslında ağaçlandırma yaptığımız yerlerin önemli bir kısmında bitki örtüsüne de zarar veriyoruz; o ağaçlar da tutmuyor ve biz o bitki örtüsünü de kaybettiğimiz için aslında çok büyük bir zarar vermiş oluyoruz. Çalı çırpı, ağaççık olarak görülen meşe ve ardıç toplulukları artık özellikle kurak bölgelerde en önemli varlığımız olmalı.”

Zeydanlı, “ne yapacağız” sorusuna karşılık kurak yerlerin bitki popülasyonunun geleceğe dönük önlem olarak farklı bölgelere taşınması gerektiğini savundu.
Zeydanlı, “Genetik materyal fidan, tohum olarak, onları taşıyıp orada bölme, meşcere adacıkları ve yayılma noktaları oluşturmamız lazım ki yarın öbür gün bir sorun olduğunda o adacıklar orada ormanın, orman ekosisteminin devamlılığını sağlasın” açıklamasında bulundu. Beyşehir, Seydişehir ve Ermenek’ten örnekler veren Zeydanlı, “Beyşehir daha kurak Ermenek’ten oradaki genetik materyali yani kızılçam, karaçam, göknar, sedir topluluklarını, örneklerini taşımamız lazım, ona göre geleceğe yönelik iklim adacıkları oluşturmamız lazım” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN DERDİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin