Avrupa’da vizesiz 13 rota

avrupada-vizesiz-13-rota-GJNTE5WE.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Üsküp, Kuzey Makedonya

Yahya Kemal’in doğdu kent olan Üsküp, Balkanlarda Osmanlı izlerini en çok hissedeceğiniz şehirlerden biridir. Vardar nehri ile ikiye ayrılan kent Kuzey Makedonya’nın başkentidir. Ülkenin Kosova sınırına yakın kuzey bölümünde bulunan Üsküp’ün doğusu tarihi kalesi, çarşısı, camileri ile ünlüyken, kentin batısı Avrupai bir görünüme sahiptir. Özellikle son yıllarda kentte inşa edilen yapılar tartışmalara neden olmakla birlikte Üsküp’e farklı bir hava katmıştır.

St. Petersburg

St. Petersburg, mimarisi ve doğasıyla insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip. Yaz aylarında havanın neredeyse hiç kararmadığı ve beyaz gecelerin yaşandığı St. Petersburg, Rusya tarihinde çok özel bir yere sahip. Yüzyıllar boyunca Rus Çarlığı’na başkentlik yapmış olan St. Petersburg, birçok önemli ismin de doğduğu yer olma özelliği taşıyor. Yaz aylarında güneşin neredeyse hiç batmadığı, kışın ise doğmadı St. Petersburg’a Türk vatandaşları elektronik vizeyle girebiliyor.

Belgrad, Sırbistan

Belgrad, Yugosvlavya’nın başkentliğini yapan şehirdir. Günümüzde Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alır. Osmanlı döneminde devletin Avrupa seferleri için önemli bir hareket noktası olan Belgrad, yüzyıllar boyunca büyük öneme sahip oldu. Sonrasında Avusturya-Macaristan idaresine giren Belgrad, Sırp-Sloven-Hırvat Krallığı kurulduğunda bu devletin başkenti oldu. Bu tarihten sonra başkentlik Belgrad’ın bir nevi kaderi oldu. Balkanların en büyük şehirlerinden biri olan Belgrad, günümüzde en çok Türk turistleri ağırlıyor.

Lviv, Ukrayna

Doğu Avrupa’nın kuzey bölümünde yer alan Ukraya’nın bu Avrupai şehri son dönemde Türkiye’de oldukça popüler. Doğrudan uçuşların gerçekleştiği Lviv’de kendinizi herhangi bir Avrupa kentinde hissetmeniz mümkün. Uzun yıllar Avusturya hakimiyetinde kalan kentin mimarisi de bu etkiyle şekillenmiş durumda. Barok yapılar, parklar ve eğlence hayatı Lviv’i ön plana çıkaran etkenler. Üstelik Türkiye ile Ukrayna arasında varılan anlaşma doğrultusunda iki ülke vatandaşları birbirlerine yönelik seyahatlerini pasaporta gereksinim olmadan sadece kimlik kartlarıyla yapabiliyor.

Minsk, Belarus

Belarus’un başkenti Minsk, geniş caddeleri, planlı yapılaşmasıyla dikkat çeken bir şehir. Kış aylarında dondurucu soğuklarıyla ünlü Minsk, uygun fiyatları ve dil eğitimindeki avantajlarıyla Türklerin ilgisini çekiyor. Türkiye ile Belarus arasındaki anlaşma kapsamında iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak vizesiz seyahat imkanından faydalanabiliyor.

Saraybosna, Bosna – Hersek

Balkanlarda Osmanlı döneminde kurulan kentlerden biri olan Saraybosna, tıpkı Prizren ve Üsküp gibi Avrupa’nın bize en çok benzeyen kentlerindendir. Miljacka nehri ile ikiye ayrılan kentte 1992-1995 arasında süren iç savaşın izlerini bugün bile görmek mümkün. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand suikastı bu kentteki Latin Köprüsü yanında Gavrilo Princip adlı bir Sırp genci tarafından gerçekleştirilmişti. Günümüzde Boşnak, Sırp ve Hırvatların yaşadığı kentte kahve, börek ve çevapi adlı köfteleri oldukça ünlüdür.

Budva, Karadağ

Son yıllarda Avrupa’daki turizmin yıldızlarından biri haline gelen Karadağ ya da daha çok kullanılan adıyla Montenegro, Eski Yugoslavya döneminde de Hırvatistan ile birlikte ülkenin Adriyatik kıyısında önemli bir devletiydi. Günümüzde bağımsız bir ülke olan Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki kenti Budva en önemli turistik destinasyonları arasındandır. Sadece özel ziyaretçilerin girebileceği Sveti Stefan adası bölgenin en dikkat çekici yeridir.

Prizren, Kosova

Kosova, Avrupa’nın en genç ülkesi. 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova, yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı bir ülke. 1990’lı yıllardaki savaş ortamının ardından toparlanma evresi geçiren ülke günümüzde pek çok uluslararası kuruluşa üye olma sürecinde. Kosova’nın en büyük ikinci şehri olan Prizren, aynı zamanda ülkenin en önemli turistik rotalarında. Türkçe’nin resmi dil olduğu kentte, Osmanlı dönemine ait çok sayıda cami, çarşı, çeşme, köprü ve sivil mimari örneği günümüze kadar ulaşmıştır.

Novi Sad, Sırbistan

Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan Voyvodina bölgesindeki Novi Sad, ülkenin en güzel şehirlerindendir. Aynı zamanda Sırbistan’ın en büyük ikinci kenti olan Novi Sad, Tuna nehri kıyısında yer alır. Macar azınlığın da yoğun bir şekilde yaşadığı kentte bu çeşitlilik kent mimarisine ve kültürel yaşama da olumlu bir katkı sağlamıştır. Tipik bir Orta Avrupa kenti görünümüne sahip olan kent, Sırbistan’ın petrol rafinerileri bölgesine de çok yakındır.

Mostar, Bosna – Hersek

90’lardaki iç savaşın sembollerinden biri olan Mostar Köprüsü, Hırvat uçakları tarafından bombalanmıştı. Mostar kentin simgesi olan bu köprü, Osmanlılar döneminde Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmişti. Neretva Nehri ile ikiye ayrılan kentin bir yanında ağırlıklı olarak Boşnaklar diğer yanında ise Hırvatlar yaşar.

Ohrid, Kuzey Makedonya

Makedonya’nın güneybatısında bulunan Ohrid kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kıyısında yer alır. Arnavutluk’a da kıyısı olan Ohrid Gölü, dik dağların ortasında yer alır. Roma döneminden bu yana yerleşimin bulunduğu Ohrid kentiyse farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Roma döneminden kalma amfi tiyatro ile Osmanlı ve Makedon mimari eserlerinin bulunduğu kent, gelenekselleşen şiir günleriyle de biliniyor. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel ev örneklerine rastlayabileceğiniz Ohrid’e yakında İstanbul’dan doğrudan uçuşlar da başlayacak. Bunun dışında her gün gerçekleştirilen Üsküp uçuşlarının ardından yaklaşık iki saatlik bir otobüs yolculuğuyla Ohrid’e varmak mümkün. Kentin yakınlarında bulunan Sveti Naum kilisesi ve gölü saran dağlar en az kent merkezi kadar görülmeye değer.

Berat, Arnavutluk

Arnavutluk’un tarihi kentlerinden biri olan Berat, Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerine rastlayabileceğiniz bir şehir. Sık sık Amasya’ya benzetilen bu tarihi kentte kendinizi Türkiye’deymiş gibi hissedeceksiniz. Türkiye ile Arnavutluk arasındaki anlaşması doğrultusunda iki ülke vatandaşları seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebiliyor.

Kotor, Karadağ

Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki tarihi kenti Kotor son yıllarda Türk turistlerin gözdesi. Doğası ve konumu ile ziyaretçilerini büyüleyen Kotor, geçmişiyle de ilgi çekiyor. Karadağ ile Türkiye arasındaki vizesiz seyahat anlaşması Kotor’u Türkler nezdinde daha da çekici kılmış durumda.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN DERDİ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin